Czy palety drewniane to produkty wielorazowego użytku?
Palety drewniane stały się kluczowym elementem każdego systemu logistycznego. Są używane zarówno na etapie produkcji i magazynowania surowców oraz półproduktów, jak i przy wytwarzaniu wyrobów gotowych, a także ich składowaniu oraz ekspedycji bezpośrednio do klienta lub różnych ogniw sieci sprzedaży.
Z palet korzysta się przy obsłudze większości przemieszczanych ładunków – stosują je firmy zajmujące się produkcją i przetwórstwem żywności, wyrobów przemysłowych przeznaczonych na rynek konsumencki, a także towarów oferowanych w systemie B2B. Choć wśród dostępnych rozwiązań można znaleźć wiele innych opakowań transportowych ułatwiających przewożenie i składowanie towarów od gitterboxów przez drewniane skrzynie aż po rozmaite pojemniki plastikowe, to palety drewniane są używane w największej liczbie zastosowań jako najbardziej uniwersalne. Przyjrzyjmy się bliżej cechom, które zapewniają paletom drewnianym tak dużą popularność i sprawdźmy, w jaki sposób z nich korzystać.
Gdzie wykorzystuje się palety drewniane?
Palety drewniane są produkowane w kilkunastu wystandaryzowanych rozmiarach. Podstawowy typ palety stanowią konstrukcje mieszczące się w szeregach „euro”, czyli takie, które mają 1200 na 800 mm. Oferowane są jednak również palety o innych wymiarach, w tym np. 800 × 800 mm czy 1200 × 1200. Największą zaletą standaryzacji wymiarów palet jest fakt, że dzięki temu można zoptymalizować nie tylko zagospodarowanie powierzchni magazynowej i urządzeń używanych do składowania, ale także najlepiej wykorzystywać przestrzeń dostępną w różnych środkach transportu od skrzyń ładunkowych naczep samochodowych po wnętrza wagonów kolejowych.
Korzystanie z palet znacznie przyspiesza wykonywanie wszystkich procesów logistycznych od przemieszczania produktów wewnątrz firmy, aż po jego przeładunek czy obsługę w miejscu sprzedaży. Palety są przystosowane do przewożenia towarów przy zastosowaniu wszystkich typów wykorzystywanych współcześnie systemów transportowych. Można je przewozić za pomocą wszechobecnych wózków widłowych czy ręcznych „paleciaków”, ale także przy użyciu automatycznych taśmociągów.
Plusem korzystania z palet drewnianych jest również ich niewielka masa, stanowiąca w większości przypadków jedynie ułamek wagi przewożonego towaru. Liczy się również wysoka wytrzymałość na obciążenia oraz odporność na przypadkowe uszkodzenia podczas użytkowania. Palety są także stosunkowo odporne na warunki zewnętrzne. Nie tracą swoich właściwości ani wskutek działania podwyższonej temperatury, ani krótkotrwałego narażenia na kontakt z czynnikami atmosferycznymi.
Zalety stosowania drewnianych palet przemysłowych
Istnieje wiele typów palet o różnej specyfice. Jednym z najpopularniejszych ich rodzajów są palety przemysłowe. W zależności od swojej konstrukcji mogą one być wykorzystywane zarówno jako produkty jednorazowego użytku – przekazywane klientowi odbierającemu zamówiony towar, jak i używane wielokrotnie, np. stosowane wymiennie, kiedy przy dostawie kolejnej partii ładunku przewoźnik odbiera palety z poprzedniego transportu.
Wielką zaletą przemysłowych palet drewnianych jest możliwość dostosowania ich nośności i wielkości do potrzeb konkretnego odbiorcy. Palety mogą być dopasowane wymiarowo do wszelkich nietypowych ładunków. Plusem palet przemysłowych wykonywanych z drewna jest również ich wysoka wytrzymałość, a także bardzo korzystnie kształtujący się koszt zakupu. Dzięki stosowaniu trwałego i stosunkowo taniego surowca cena palety nie ma dużego udziału w sumie wydatków związanych z logistyką.
Ze względu na prostą konstrukcję i rodzaj surowca użytego do produkcji przemysłowe palety drewniane mogą być bez problemu naprawiane. Łatwa wymiana poszczególnych elementów – uszkodzonych desek czy wsporników pozwala na znaczne wydłużenie czasu eksploatacji palety, a zarazem na zmniejszenie kosztów związanych z zakupem.
Palety produkowane z drewna są również wyrobem proekologicznym, który nie stwarza problemów podczas utylizacji. Po skończonym okresie użytkowania palety przemysłowe mogą zostać przekazane do demontażu i wykorzystania jako materiał do wytwarzania innych przedmiotów z drewna, w tym naprawy innych palet albo jako surowiec energetyczny. Drewno stosowane do produkcji palet pochodzi ze specjalnie prowadzonych plantacji i jest zasobem w pełni odnawialnym, a sama technologia produkcji nie jest obciążeniem dla środowiska naturalnego.