Jakie standardy muszą spełniać palety przemysłowe?
Palety przemysłowe służą do przenoszenia i składowania towarów. Umożliwiają wygodną formę transportu bliskiego dzięki wózkom widłowym i paletowym niezależnie od zgromadzonego ciężaru. Choć kształt palety jest powszechnie znany, to jednak są pewne standardy, które przy ich produkcji powinny zostać zachowane.
Palety standardowe
Palety przeważnie wykonuje się z litego drewna, ponieważ jest to materiał trwały, wytrzymały i łatwy w naprawie. Złamanie jednego przęsła lub poluzowanie struktury można bez problemu naprawić. Z kolei bardzo zniszczone palety są używane do ponownego zastosowania, np. do ponownej produkcji palet lub na opał. W żadnym wypadku nie wolno używać materiałów lub stosować konstrukcji, które nie wytrzymają odpowiednich nacisków ciężaru.
Produkcja palet jest ściśle powiązana z urządzeniami do ich transportowania. Dlatego wymiary są normalizowane. Według ISO standardowe wymiary to 1000 × 1200 mm natomiast zgodnie z CEN wynoszą one 800 × 1200 mm. Jest to rozmiar tzw. europalet, których znakiem charakterystycznym jest napis „EUR” lub „EPAL” z boku. Mają one 144 mm wysokości i ważą około 25 kg. W zależności od sposobu rozłożenia ładunku ich nośność wynosi od 1000 do 1500 kg, a w przypadku stania na nieruchomym podłożu bez przemieszczania nośność statyczna wynosi do 4000 kg. Znaczone europalety mogą być produkowane i naprawiane tylko przez firmy, które mają licencję EPAL.
Konstrukcje i wymiary palet
Palety występują w konstrukcjach otwartych i zamkniętych. W pierwszym przypadku deski są połączone na brzegach i w środku, co jest wygodniejsze przy większości zastosowań. Dolne podpory muszą jednak równocześnie opierać się na płaszczyznach podłóg, belek, regałów, przenośników czy szyn podporowych, by ciężar ich nie wyginał. Konstrukcja zamknięta ma dodatkowe deski na dole, co zwiększa nośność i stabilność, lecz trudniej jest wprowadzić w nie widły. Oba te rodzaje mają cztery wejścia, więc można je podnosić z każdej strony, w zależności od potrzeb. Są także palety, które wybrane boki mają pełne. Wpływa to na wzmocnienie konstrukcji, lecz podnoszenie i ich transport możliwy jest tylko z jednej strony. Palety występują także w wymiarach mniejszych niż standardowe. Często można spotkać się z tzw. półpaletami, które mają 600 × 800 mm lub ćwierćpaletami o wymiarach 400 × 600 mm. Palety występują także w konstrukcjach kwadratowych o wymiarach 1200 × 1200 czy 800 × 800.
Ze względu na duży handel używanymi paletami wyróżnia się dwa gatunki. Pierwszy z nich oznacza palety jasne, czyste i suche. Choć były używane, noszą tylko znikome ślady użytkowania. Za gatunek drugi uznaje się palety w szarych, ciemnych kolorach. Jest to znak starzenia się drewna, które traci swoje właściwości. Mimo to nadają się one do użytku i przeważnie można z nich korzystać jeszcze przez wiele lat. Są one chętnie wybierane ze względu na niską cenę.